×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Thursday, 20 January , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مراحل جمع آوري و تحقيقات زندگینامه و وصیت نامه شهداي مياب

بسم الله الرحمن الرحیم

 

مقدمه:

 

سلام بر امام شهدا وشهداء – سلام بر جبهه هاسلام بر یادگاران سالهای دفاع مقدس سلام بر قتلگاه شلمچه،سلام بر اذان خط شلمچه،سلام بر چفیه های معطر،سلام بر خون مطهر،سلام بر کربلا های مکرر،سلام بر ویلچرهای خستگی ناپذیر،سلام بر بجا ماندگان سر به زیر،سلام بر وصیّت نامه ها،سلام بر نصیحت نامه ها و سلام و سلام بر بچه های پایگاه،کاشکی می شد شهدا را دوباره زنده کرد و از آنان از حال و هوای جبهه پرسید.نمی دانم شاید این چیزها امروز قدیمی شده،شاید امروز باید بیشتر فکر زندگی بود،شاید این چیزها کهنه شده اما راستی ما نباید بدانیم میراث خوار چه کسانی هستیم؟ ما نباید بدانیم این تابوتهای چوبی که هنوز فوج فوج به پرچم سه رنگ می پیچند از کجا می آیند؟ نباید بدانیم آنها برای چه رفته اند و ما چرا مانده ایم.ونباید بدانیم  مدافعان حرم همان سربازان گمنام امام زمان (عج)چرا به سوریه وعراق میروندچرا روز بروز برتعداد شهدای مدافع حرم افزوده میشود.این یعنی رزمندگان اسلام از عاشورا وامام حسین (ع) وحضرت زینب(س) درس آزادگی آموخته اند.وامام حسین را اسوه خود قراردادند.

 

به گفتة قرآن در دو آية ۱۵۴ سورة بقره و ۱۶۹ سورة آل عمران شهيدان زندهاند. در سورة بقره ميفرمايد: وَلاَتَقُولُوا لِمَن يُقْتَلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَ َتُ بَلْ أَحْيَآءٌ وَ لَـَكِن لآتَشْعُرُون و به آنها كه در راه خدا كشته ميشوند، مرده نگوييد! بلكه آنان زندهاند ولي شما نميفهميد در سورة آل عمران ميفرمايد: وَلاَتَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَ َتَا بَلْ أَحْيَآءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُون اي پيامبر! هرگز گمان مبر كساني كه در راه خدا كشته شدند، مردگانند! بلكه آنان زندهاند و نزد پروردگارشان روزي داده ميشوند… پر واضح است كه مراد از حيات شهيدان غير از حيات برزخي انسانها است زيرا در آن صورت حيات شهيدان امتيازي براي آنان نخواهد بود، در صورتي كه در اين دو آيه به صورت ويژه حيات پس از شهادت آنان را متذكر شده است و البته چگونگي آن از نظر ما پنهان است چنان كه فرموده است: درك و شعور شما انسانها از درك كيفيت حيات آنان قاصر است..

 

امام خمینی(ره):به راستی (این وصیتنامه های شهدا) انسان را به یاد شهدای صدر اسلام می اندازد. من شرمم می آید که خود را در مقابل این عزیزان سرشار از ایمان و عشق و فداکاری به حساب آورم… این وصیتنامه هایی که این عزیزان مینویسند مطالعه کنید. پنجاه سال عبادت کرده اید و خدا قبول کند.    …این وصیتنامه ها را بگیرید و مطالعه کنید و تفکر کنید. امام خمینی(صحیفه ج۱۴ ص۴۹۱)

 

مقام معظم رهبری(روحی فداه):این که شما د ید ید امام فرمودند “وصیتنامه های این جوانان را بخوانید” من حدسم این است که این یک توصیه خشک و خالی نبود. امام آن وصیتنامه ها را خوانده بودند و آن گلوله آتشین در قلب مبارکشان اثر گذاشته بود و میخواستند دیگران هم از آن بی بهره نمانند. کما اینکه خود من در طول سال های جنگ وبعد از آن تا امروز به حمدلله با این وصیتنامه ها تا حدودی انس داشته ام و دارم و دیده ام برخی از این وصیتنامه ها چطور حاکی از همان روح عرفان است. راهی که یک سالک در طول سی سال یا چهل سال طی میکند ریاضت میکشد از اساتید فرا میگیرد چقدر گریه ها چقدر کار های بزرگ این راه طولانی را یک جوان در ظرف ده روز بیست روز در جبهه پیدا کرده وطی کرده است. مقام معظم رهبری(روحی فداه) ۸/۱۰/۷۶

 

سالها از دفاع مقدس می گذرد دوران نورانی وپر جاذبه ای که به فرمایش رهبر انقلاب به یک گنج شباهت دارد.درآن دوران جوانانی به عرصه نبرد وارد شدندکه بنابه گفته ی روح خدا خمینی کبیر(ره)  ره  صدساله رایک شبه طی کردند .آن جوانان مسیرطولانی وپرمخاطره ی عرفان راکه با سجاده نشینی حاصل شده بودیکباره پیمودند.آن جوانان در مسیر کمال آنقدر اوج گرفتندکه از باورهای مادی ما فراتر رفتندکه البته شاید این یکی ازخصوصیات جهاد در راه خدا باشدچرا که در کتاب خدا آمده است.خداوند مجاهدان را برقاعدان وبازماندگان جهاد به اجر عظیم برتری داده است.وکسی چه می داند اجرعظیم خدا چیست؟

 

وقتی به سراغ زندگینامه و وصیت نامه شهدا می رویم از دنیایی شگفت انگیز روبرمی شویم گویی آن دنیا باما فاصله دارد گویی آنان برای شرایط امروز ما سخن گفته اند گویی فهمیده اند منشا اصلی مشکلات ما کجاست ما انسانها تصور میکنیم چون گرفتارهستیم از خدا دور هستیم ولی شهداثابت میکنند چون از خدا دور هستیم گرفتاریم.

 موسسه  فرهنگی مذهبی میاب  در مورد شهدا تحققات گسترده ای نموده است و دو شادوش  پایگاه مقاومت  بسیج شهدای روستای میاب با خانواده های شهدا درمیاب وشهرهای مختلف ایران اسلامی از نزدیک دیدار ودر جمع آوری عکس شهداهمکاری نموده است برادران صمدعلیزاده،عزیزبخشی،ذولفعلی شیخی،ابراهیم مختاری در جمع آوری آثارشهدا از خانواده های شهدا نهایت زحمت را کشیده و به پایگاه مقاومت تحویل دادندتا اینکه پایگاه مقاومت بسیج شهدای میاب تمامی عکسهای شهدای میاب راجهت نصب درمسجدجامع تازه تعمیر میاب چاپ کرد.چنانکه  در اواخر سال ۱۳۹۵با مادر شهید مفقودالاثرعلی اصغرفلاح خانه سر  و برادر شهید مختاری آقای ابراهیم مختاری دیدار نموده اند و درسال۱۳۹۵ اولین یادواره شهدا ی روستای میاب را درشهر ری برگزار کرد.وکلیپهای مختلفی را در استانه یادواره شهدا در شهر ری تنظیم ودر کانالها وگروهها درج نموده است سعی شده است مطالب ازمنابع تهیه شودولی در صورتی که دسترسی نداشتیم از منابع مجازی وسایت ها نیز کمک گیرفتیم اگر قرار بود از شهدای شاخص استفاده کنیم بی شک منابع زیادی وجود داشت ولی سعی شده است فقط به  شهدای روستای میاب اختصاص بدهیم واز شهدای روستای  همجوار  روستای میزاب نیز یاد شده است چرا که همه ی شهدا از این ملت وبرای این ملت شهید شده اند  وشهدا هیچ مکان وزمان ندارندچرا که این شهدا درجامعه کمتر یاد میشود که ان شا ا… این مجموعه سر آغازی باشدبر یک راه. که با پرداختن به زندگینامه ووصیتنامه ی شهدا به هدفی مقدس وعالی منجر شود ان شا ا… تعالی.

 

شهدایی که در میاب متولد شده اند فقط ۱۲شهید میباشد بقیه در سایر شهرستانها بدنیا آمده اند و از آن تعداد چهار شهید در گلزارشهد ای میاب و سه شهید در باغ رضوان مرند ویک شهید در امامزاده عبدالله بافق یزد ویک شهید در امام زاده عماد رباط کریم و۱۸ هجده شهید در بهشت زهرای تهران بخاک سپرده شده اند روحشان شاد.

 

اینجانب در موقع گرد آوری این مجموعه به یاد روزهای جنگ افتادم که زنان ومردان وبچه های میاب از هیچ کمکی دریغ نمی کردند وبه جبهه ها کمکهای مالی ارسال میکردند یک خانم سالخورده یک خروس داشت و آوردوآنرا به جبهه ها ارسال کرد ودنبال ماشین می گفت حتما این را به بچه های جنگ بفرستید چون شنیدم فقط نان خشک میخورند ومردم دسته دسته نان لواش خشک شده و پنیر و خشکبار در مسجد ملانوروز جمع آوری  میکرند وهروقت ماشین کمکهای مردمی میرسید آنها را ارسال میکردند.

 

لازم به توضیح است این مجموعه به پیشنهاد آقای ابوالفضل روزی طلب میاب اول بصورت کانال تلگرامی وبعدا بصورت کتاب گرد آوری شده است و آن را به شهدای اسلام ، کربلا ، دفاع مقدس وشهدای حرم  تقدیم می دارم

علي عادلي مياب

 

 

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.