×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۹ دی - ۱۳۹۶  
true
true
دربارهٔ روز و مسابقهٔ بین‌المللی ریاضیات کانگورو

ریاضیات کانگورو یکی از بزرگترین برنامههای ترویج ریاضیات در دنیاست که با هدف ارتقای درک ریاضی دانشآموزان و رشد توانمندی آنان برای لذت بردن از فعالیتهای هوشمندانهٔ ریاضی در بیش از ۷۰ کشور جهان برگزار میشود. روز ریاضیات کانگورو، در حقیقت روز جشن گرفتن برای ریاضیات است.

دانشآموزان در این روز بازی میکنند، سرگرم میشوند، مسئله حل میکنند و به ریاضیات علاقهمند میشوند. در حال حاضر، بیش از هفت میلیون دانشآموز در جهان به همراه معلمان و والدینشان این روز را جشن میگیرند و در این روز فعالیتهای ریاضی متنوعی را برگزار میکنند. در روز ریاضیات کانگورو علاوه بر فعالیتهای شادیآفرین و تفریحات ریاضی، یک مسابقه نیز برگزار میشود. مسئلههای این مسابقه فقط برای سنجش آموختههای ریاضی دانشآموزان طراحی نشدهاند، بلکه هدف اصلی آنها بهکارگیری توانمندی دانشآموزان در حل خلاقانهٔ مسئله است. در حقیقت دانشآموزان در روز ریاضیات کانگورو مسئلههایی را حل میکنند که جایشان در کلاسهای ریاضی مدرسه خالی است؛ مسئلههایی که دانشآموزان با حل آنها به قدرت تفکر و خلاقیت خود پی میبرند و از بهکارگیری توانمندیهای خود شادمان میشوند. 

روز و مسابقهٔ ریاضیات کانگورو در ماه مارس (فروردین) هر سال در تمام کشورهای عضو برگزار میشود.

 

اهداف ریاضیات کانگورو

Ÿ ایجاد فضایی شاد با هدف علاقهمند کردن دانشآموزان به ریاضیات

 ارتقای درک ریاضی دانشآموزان و رشد توانمندی آنان برای لذت بردن از فعالیتهای هوشمندانهٔ ریاضی

Ÿ همگانی کردن فعالیتهایی که به ترویج ریاضیات بین دانشآموزان و معلمان کمک میکند

ŸŸ تقویت اعتماد به نفس دانشآموزان در یادگیری ریاضیات و افزایش مهارت حل مسئله

Ÿ کمک به درک کاربرد ریاضیات در زندگی روزمره

 

 مزایای مسابقهٔ ریاضیات کانگورو

Ÿ  تمام دانشآموزان در هر سطحی میتوانند در آن شرکت کنند و همهٔ شرکتکنندگان در آن برندهاند؛ هیچ کس در کانگورو بازنده نیست!

Ÿ  محتوای علمی مسئلههای کانگورو پیچیده نیست و پاسخ دادن به آنها نیاز به آمادگی ویژهای ندارد، فقط به کمی فکر کردن و خلاقیت نیاز است!

Ÿ Ÿ امکان شرکت در آن برای تمام پایههای تحصیلی دبستان و متوسطه وجود دارد، پس دانشآموزان میتوانند در سالهای بعد نیز از شرکت در آن لذت ببرند!

 

تاریخچهٔ ریاضیات کانگورو

در اوایل دههٔ ۹۰ میلادی دو معلم فرانسوی به نامهای «آندره دُلُدیک» و «ژان پیر بودین» به پاس خدمات ریاضیدان استرالیایی «پیتر اُ.  هولوران»، مسابقهٔ ریاضیات کانگورو را در فرانسه بنیان نهادند. این مسابقه در چند سال اول در بیش از ۲۰ کشور اروپایی و سپس در  سراسر دنیا گسترش یافت. در ۱۷ ژانویهٔ سال ۱۹۹۵ «انجمن کانگورو بدون مرز» بهطور رسمی تأسیس شد و از سال ۱۹۹۶ کلیهٔ کشورهای عضو این انجمن به صورت سالانه در گردهمایی انجمن کانگورو بدون مرز شرکت میکنند و با مشارکت یکدیگر، سؤالهای این مسابقه را انتخاب میکنند. در حال حاضر این مسابقه در بیش از ۶۵ کشور جهان برگزار میشود.

کشور ایران از سال ۲۰۰۸ به عضویت «انجمن کانگورو بدون مرز» در آمد و مؤسسهٔ فرهنگی فاطمی به عنوان نمایندهٔ رسمی این انجمن در ایران شناخته شد. دبیرخانهٔ ریاضیات کانگورو برگزاری این رویداد جهانی را در ایران بر عهده دارد. مسابقهٔ ریاضیات کانگورو از سال ۲۰۰۹ تاکنون هر سال در ایران برگزار شده است.

 

ریاضیات کانگورو در ایران شامل دو رویداد اصلی است

 Ÿروز و مسابقهٔ ریاضیات کانگورو که آخرین پنجشنبهٔ فروردین هر سال به طور همزمان در مدارس و مراکز آموزشی سراسر کشور برگزار میشود. در هفتمین دورهٔ این مسابقه که ۲۷ فروردین ۱۳۹۴ برگزار شد، بیش از ۴۵۰۰۰ دانشآموز از بیش از ۵۵۰ مدرسه و مرکز آموزشی سراسر کشور شرکت کردند.

 

Ÿجشن پایانی که معمولاً در اواسط تابستان هر سال با حضور دانش آموزان منتخب استانی و کشوریِ مسابقهٔ کانگورو، مدیران مدارس و مراکز آموزشی ، مسئولان وزارت آموزش و پرورش و اساتید برجستهٔ ریاضی کشور برگزار میشود. در جشن پایانی هفتمین دورهٔ ریاضیات کانگورو که ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ در تهران برگزار شد بیش از ۱۳۰ دانشآموز به همراه خانوادههایشان از سراسر کشور حضور داشتند.

 

روز ریاضیات کانگورو را چگونه برگزار کنیم؟

روز ریاضیات کانگورو فرصتی است برای دانشآموزان و معلمان تا به ریاضیات بپردازند، البته به شکلی متفاوت از کلاس درس.

در این روز میتوانیم:

  با نصب پوسترهای ریاضی به استقبال روز ریاضی کانگورو برویم.

  بازیهای ریاضی راه بیندازیم. (برگزار کردن یک دوره مسابقهٔ ریاضی با تعدادی نخود و لوبیا و چند برگ کاغذ هم شدنی است و امکانات خاصی نمیخواهد.)

 Ÿ از معلمان ریاضی مدارس تقدیر کنیم.

  با دعوت از کارشناسان و به کمک معلمان ریاضی، کارگاههای ریاضی برگزار کنیم .

 Ÿ نمایشگاهی از پژوهشهای ریاضی دانشآموزان برپا کنیم.

 Ÿ ریاضیدانان معروف ایران و جهان را به دانشآموزان معرفی کنیم.

 Ÿ قابلیتهای نرم افزاری ریاضی مانند Geo Gebra را به دانشآموزان معرفی کنیم و به آنها نشان دهیم که چگونه میتوانند برای یادگیری ریاضی از این نرمافزارها کمک بگیرند.

 Ÿ استفادهٔ درست از ماشین حساب را به دانشآموزان یاد بدهیم.

 Ÿ برای دانشآموزان فیلم و انیمیشنهای ریاضی پخش کنیم.

 Ÿ با رسم شکل و استفاده از مقوا و چوب، اثباتهای هندسی انجام دهیم.

 Ÿ کاردستی ریاضی بسازیم.

 Ÿ نمایشگاهی از کتابهای سودمند و جذاب ریاضی برپا کنیم.

 

ریاضیات کانگورو در ایران

کشور ایران از سال ۲۰۰۸ به عضویت «انجمن کانگورو بدون مرز» در آمد و مؤسسهٔ علمی فرهنگی فاطمی به عنوان نمایندهٔ رسمی این انجمن در ایران شناخته شد. دبیرخانهٔ ریاضیات کانگورو برگزاری این رویداد جهانی را در ایران بر عهده دارد. از سال ۲۰۰۹ تاکنون هشت دوره مسابقهٔ ریاضیات کانگورو در ایران برگزار شده است.

 

هشتمین دورۀ ریاضیات کانگورو در ایران ۱۳۹۵

هشتمین دورهٔ ریاضیات کانگورو در ایران، برای اولین بار دانش‌آموزان تمام پایه‌های تحصیلی (از اول ابتدایی تا پیش‌دانشگاهی) امکان شرکت در مسابقه را پیدا کردند و در نهایت تعداد ۸۰۰۰۰ دانش‌آموزان از سراسر کشور در این دوره از ریاضیات کانگورو شرکت کردند. به این ترتیب تعداد شرکت‌کنندگان دورهٔ هشتم نسبت به دورهٔ قبل رشدی تقریباً ۱۰۰ درصدی داشته است.

جشن پایانی این دوره با حضور گرم دانش‌آموزان، خانواده‌ها، مسئولین مدارس و مراکز آموزشی و جمعی از اساتید ریاضی کشور، روز جمعه ۲۶ شهریور در دانشگاه شهید رجایی برگزار شد و به این ترتیب، این دوره از ریاضیات کانگورو نیز با موفقیت به پایان رسید.

۲۲۵ دانش‌آموز به همراه والدین خود و بیش از ۳۰۰ مدیر مدرسه و مرکز آموزشی از تمام استان‌های کشور به این جشن دعوت شده بودند که تعداد قابل توجهی از آنها در جشن پایانی حضور یافتند. 

 

هفتمین دورۀ ریاضیات کانگورو در ایران ۱۳۹۴

هفتمین دورهٔ مسابقه ریاضیات کانگورو با بیش از ۴۵۰۰۰ دانشآموز از ۵۸۶ مرکز آموزشی در ۲۹ استان کشور برگزار شد.

همچنین آئین اختتامیه این دوره  به همت مؤسسۀ علمی فرهنگی فاطمی در روز پنجشنبه ۲۲ مردادماه ۱۳۹۴  با حضور اساتید برجسته ریاضی، مسئولین وزارت آموزش و پرورش، معلمان ریاضی و دانشآموزان برگزیده و خانواده هایشان در مرکز آفرینش­های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در این جشن از بیش از ۱۳۰ دانش­‌­آموزان برگزیده کشوری و استانی و مدارس و ۱۱ مرکز برتر هفتمین دورهٔ روز و مسابقه ریاضیات کانگورو تجلیل به عمل آمد.

 

ششمین دورۀ ریاضیات کانگورو در ایران ۱۳۹۳

ششمین دوره مسابقه ریاضیات کانگورو با بیش از ۲۴۰۰۰ دانشآموز از ۱۳۸ مرکز آموزشی در ۲۵ استان کشوربرگزار شد.

همچنین آئین اختتامیه این دوره به همت مؤسسۀ علمی فرهنگی فاطمی در روز چهارشنبه ۱۵مردادماه ۱۳۹۳ با حضور ۱۱۲ دانشآموز برگزیدۀ استانی و کشوری، نمایندگان مراکز آموزشی و همچنین تعدادی از معلمان، مدرسان، مؤلفان و کارشناسان ریاضی در مجتمع فرهنگی ایوان شمس با هدف تقدیر از شرکت‌کنندگان این دوره برگزار شد.

در انتها از ۳۰ دانشآموز برگزیدۀ کشوری و ۸۲ دانشآموز برگزیدۀ استانی ششمین دورۀ روز و مسابقۀ بین المللی ریاضیات کانگورو تجلیل به عمل آمد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false