×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۸ مهر , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Wednesday, 20 October , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
ثبت مراسم چیل یاسین میاب در فهرست آثار ملی
کانال کانون میاب

آیا می دانید یکی از آثار نامملوس روستای میاب بنام چیل یاسین تحویل سال نو در  ثبت شده است؟


مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي گفت: ۹ اثر ناملموس استان پس از بررسي و تائيد نهايي در فهرست آثار ناملموس ملي قرار گرفت.
رسم تهيه آب چهل ياسين در مراسم نوروز در روستاي مياب مرند نیز جزء ۹ اثر ناملموس استان آذربایجان شرقی بود که با تاييد اعضاي كميته تخصصي ميراث ناملموس به ثبت رسيد.

آشنایی با رسم تهيه آب چهل ياسين در مراسم نوروز در روستاي مياب :

در پایان هر سال، تقریباً دو ساعت مانده به تحویل سال، ریش سفیدان و قاریان قرآن در مسجد جامع میاب گردهم می آیند‌ قاریان قرائت سی و نه بار سوره مبارکه یس را بین خود تقسیم می کنند. یک نفر هم به عنوان محاسب تعداد قرائت ها را با دانه های یک رشته تسبیح ضبط می کند.
قاریان و دعا خوانان دور دیک آب حلقه می زنند. یک یا چند نفر دعای زیر را سیصد شصت و شش بار می خوانند. اگر یک نفر به تنهائی بخواند بهتر است:
” یامقلب القلوب و الابصار !
یا مدبر اللیل و النهار !
یا محوّل الحول و الاحوال !
حوّل حالنا الی احسن الاحوال !

چند نفر از قاریان، همزمان با تلاوت کنندگان یاسین سی و نه گانه، چند نفر از قاریان حاضر در جلسه، سوره های اسراء، نور ، حدید، حشر، صفّ، معارج و اعلی را تلاوت می کنند. از این سوره های هفت سین، چهار مورد با فعل امر ” سبّح” ، یکی با ” سبحان الّذی ” یکی با “سوره انزلناها” و دیگری با “سال سائل ” آغاز می شوند.
در حین تلاوت قرآن و دعا ها، خوشنویسی با جوهر غلیظی که از زعفران و گلاب تهیه شده است، آیه هائی از قرآن و هفت مورد از سلام های قرآن را بر روی کاغذ و بشقاب چینی می نویسد.
از سلام های قرآن، هفت مورد زیر را بر می گزینند:
سلام علی آل یاسین،
سلام علی نوح فی العالمین،
سلام علی ابراهیم،
سلام علی موسی و هارون،
سلام قولاً من رب رحیم،
سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین،
سلام هی حتی مطلع الفجر.

چند دقیقه مانده به تحویل سال، چهلمین یاسین بین شماری از قاریان تقسیم می شود تا هر کدام یک قسمت آن را تلاوت نمایند. نوشته های ظرف چینی را در آب دیک می شویند و بقیه آب زعفران را هم به آن اضافه می کنند. بعد از تکمیل تلاوت چهل یاسین، فاتحه قرائت می شود.
بعد از تحویل سال نوشته ها روی کاغذ را مردم به عنوان تبرک برمی دارند و آب زعفران به دست آمده همان آب چلیاسینِ مشهور است که مردم ظرفی از آ ن را می گیرند و می برند و اهل منزل از آن می نوشند.
البته جمعیت حاضر در مسجد جامع محدود به بزرگان و قاریان نیست. (با احترام حاج عزیز طوسی)

متن در حال تکمیل و ویرایش می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.