×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Tuesday, 19 October , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
بهسازي محيط روستا براي ايجاد يك روستاي سالم

بهسازي محيط روستا براي ايجاد يك روستاي سالم

 

بهسازي محيط روستا

      هدف كلي:

 هدف اصلي پروژه  هاي بهسازي محيط كوششي است در جهت دستيابي به بالاترين سطح سلامت جامعه روستايي و شهري و نيل به  سلامت براي همه از طريق بهره گيري از دو اصل مشاركت مردمي و همكاري بين بخشي.   

هدف اختصاصي: 

  ـ افزايش دانش عمومي مردم درباره بهداشت، سلامت و بسيج مردم شهرنشين و روستايي براي مشاركت در برنامه هاي اجرايي بخشهاي مختلف توسعه.    در جهت پيشبرد اهداف بهسازي محيط در ابتداي كار آشنايي كامل مردم به عنوان مهمترين بخش و بالابردن دانش عمومي در تمامي فعاليتهاي مصوب و مورد نظر در پروژه ها مي باشد .

و اين كه كليات موضوع و اهداف پروژه براي تك تك افراد جامعه به صورت ملموس درآيد بسيار با اهميت است؛ در اين خصوص در روستا، بالابردن دانش عمومي از طريق كلاسهايي كه در خانه بهداشت و يا مساجد براي مــردم برگزار مي گردد، صورت مي پذيرد.  

 هدف از ارتقاي دانش عمومي مردم ايجاد حس مشاركت مستقيم و غيرمستقيم در برنامه هاي اجرايي است كه اين مشاركت ها مي تواند در تمامي جنبه هاي بهداشتي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و … باشد.  

 ـ افزايش آگاهي سياستگذاران و برنامه ريزان و كارشناسان بخشهاي توسعه با هدف «سلامت براي همه » و بخصوص اهميت برنامه توسعه پايدار، سلامت و محيط در جامعه؛ در اين زمينه برگزاري گردهمايي و سمينار جهت سياستگذاران، كارشناســـان و برنامه ريزان مي تواند مفيد باشد.    ـ گسترش فرهنگ همكاري بين بخشــي در راستاي اجراي پروژه هاي بهسازي محيط براي ارايه خدمات بهينه در زمينه هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، بهداشتي و خدماتي ـ رفاهي.    اصولاً بدون همكاري بين بخشي، پروژه به هيچ وجه شكل نمي گيرد.                                                                  

 راههاي عمده براي دستيابي به اهداف پروژه بهسازي محيط:

 تشكيل شوراي بهداشت در روستا برگزاري جلسات ماهانه با     رؤساي ادارات و پيگيري به منظور رسيدن به اهداف پروژه (اداراتي مثل بخشداريها، آب و فاضلاب، آموزش و پرورش، كميته امداد امام خميني، بنياد مسكن انقلاب اسلامي

 برگزاري كارگاههاي آموزشي براي تبادل نظر مسؤولان واحدها و ارگانهاي ذي ربط.

 ارتقاي سطح دانش مردم روستا به منظور شركت فعال در اجراي طرحهاي پروژه با برگزاري جلسات آموزشي. به كارگيري منابع و امكانات موجود در محل جهت پيشبرد اهداف پروژه.   

    عمليات بهسازي محيط در روستا

ـ دفع صحيح و بهداشتي مدفوع:

    دفع ناصحيح مدفوع از مهمترين علل شيوع بيماريها محسوب مي شود، چرا كه موجب آلودگي خاك و منابع آب و مواد غذايي مي شود.        دفع غير بهداشتي مدفوع از اهم مشكلات بهداشتي افراد كم درآمــــد و بي بضاعت روستايي مي باشد، لذا مي توان با هماهنگي و مشاركت مادي و حمايتي مسؤولان كميته امداد امام خميني (ره) و جلب كمكهاي مردمي شرايط لازم جهت دفع بهداشتي مدفوع را فراهم نمود.

ـ بهداشت آب:

     آب يكي از نعمات بزرگ پروردگار و منشأ حيات و سرآغاز زندگي موجودات زنده است. بهسازي منابع آب مهمترين ركن تأمين آب آشاميدني سالــــــم مي باشد كه مي توان با هماهنگي و مشاركت شركتهاي آب و فاضلاب روستايي، جهاد كشاورزي، مركز بهداشت و مشاركت مردم نسبت به انجام و اجراي آن اقدام نمود. حفر و بهسازي چاه جديد آب آشاميدني و احداث منبع ذخيره و تأمين فشار آب و تهيه و نصب دستگاه كلرزني به منظور تهيه آب سالم و كافي با مشاركت ارگانهاي مذكور

    ـ دفع بهداشتي فاضلاب:

    دفع بهداشتي فاضلاب در روستاها خصوصاً روستاهاي كوهستاني غالباً به صورت غيربهداشتي صورت مي گيرد. عدم امكان حفر چاه به علت سنگي بودن و هزينه بالاي ايجاد شبكه جمع آوري و تصفيه فاضلاب از علل اين امر به شمار مي آيد    شرط اصلي موفق بودن در برنامه بهداشتي از جمله جمع آوري فضولات حيواني و انساني ، همكاري صميمانه مردم و هماهنگي و مشاركت شركتهاي آب و فاضلاب روستايي و بنياد مسكن و مركز بهداشت شهرستان و بخشداريهـــــــا و شوراي اسلامي مي باشد.

 

ـ دفع بهداشتي زباله:

افراد جامعه بايد بدين باور برسند كه علاوه بر رعايت موازين بهداشت فردي ملزم به حفظ بهداشت محيط پيرامون خود هستند، زيرا در صورت عدم رعايت اين موضوع سلامت آنها و بهداشت ساير افراد جامعه به مخاطره خواهد افتاد. يكي از موارد مهم در زمينه حفظ و ارتقاي سلامت افراد جامعه، جمع آوري، انتقال و دفع صحيح و بهداشتي زباله مي باشد.  

 با توجه به وضعيت جغرافيايي منطقه و در نظر گرفتن وضعيت اقتصادي ساكنين آن طرح جمع آوري ـ انتقال و دفن بهداشتي زباله مي تواند به مرحله اجرا گذاشته شود.

 پيشنهاد مي شود با تشكيل شوراي بهداشت روستا و جلب مشاركت مردم روستا و يا روستاهاي همجوار، بخشداريها، جهادكشاورزي و مركز بهداشت جمع آوري زباله به دو صورت به مرحله اجرا گذاشته شود:

 

    الف ـ بخش خصوصي:

 بخش خصوصي مي تواند با توجه به وضعيت موجود در روستاها با استفاده از چرخ دستي، گاري حمل با چهارپا، گاري موتــــــوري، يدك كش همراه تراكتور، وسيله نقليه موتوري مناسب (نيسان كمپرسي) با در نظر گرفتن هزينه ماهيانه هر خانــــوار و با نظارت خانه هاي بهداشت طرح را به مرحله اجرا درآورد.     ب: يا با گرفتن خودياري مردم روستا و همكاري مركز بهداشت با خريد وسيله مناسب جمع آوري ايجاد شركت تعاونـــــي تحت پوشش اداره تعاون به صورت قانوني نسبت به جمع آوري و بازيافت آن اقدام نمود.  به عنوان مثال  در روستاهاي شهرستان مهريز با همياري مردم و كمكهاي مركز بهداشت، شوراي اسلامي با تهيه يك دستگاه خودرو زباله جمع آوري شده و سپس  به روشهاي بهداشتي دفع مي گردد.

    ـ حمام بهداشتي:  

  وجود حمام بهداشتي در روستا و رعايت اصول بهداشتي در آن بسيار با اهميت و ضروري مي باشد. از آنجايي كه در روستاهاي كم جمعيت راه اندازي و نگهداري حمام عمومي توجيه اقتصادي ندارد و با عدم استقبال و حمايت مردم روبروست، لذا ايجاد حمام هاي خصوصي در داخل منازل مورد توجه مي باشد و در اين راستا مي توان با همكاري ادراتي مانند بنياد مسكن انقلاب اسلامي  با استفاده از واگذاري تسهيلات وام  قرض الحسنه به خانوارهاي نيازمند  به اين مهم دست يافت.

ـ بهداشت مدارس:  

 نظــــر به اهميت بهداشت دانش آموزان در زمينه بهداشت محيط و ساير زمينه ها ، بهسازي سرويسهاي  بهداشتي در  مدارس روستايي  در ا.ولویت است.

 

       ـ بهداشت مساجد و زيارتگاهها:   

در مساجد و زيارتگاهها به عنوان اماكن عمومي بايستي نكات بهداشتي و بهداشت محيطي كاملاً رعايت شود. برنامه هاي آموزشي و تشويق و مشاركت مردم روستا ـ اداره اوقاف و امور خيريه ـ جهاد كشاورزي ـ روحانيون محلي ـ سازمان تبليغات و مركز بهداشت در ايجاد محيط سالم و بهداشتي (جمع آوري زباله ، ايجاد سرويس بهداشتي ، وضوخانه با داشتن آب گرم و ايجاد سيستم صابون مايع و همچنين عدم استفاده از جام سماور يا تشت در شستشوي استكان و نعلبكي و ايجاد ظرفشويي مناسب به منظور جايگزيني مورد توجه قرار گيرد.   

ـ بهداشت غسالخانه:

 بهسازي و احداث غسالخانه بهداشتي به منظور حفظ رعايت موازين بهداشتي و جلوگيري از شستشوي ميت در داخل رودخانه ها و منازل مسكوني توصيه مي گردد در خارج از روستا و در مجاورت گورستان احداث گردد   

    ـ بهسازي معابر روستا : 

  كثيف بودن محيط روستا مانند وجود كوچـــــــه هاي خاكي و شن ريزي نشده، تراكم گل و لاي در داخل كوچه ها، جوي ، نهر آب، سطح منازل و همچنين وجود آشغال، مواد زايد مانند كاغذ پاره ، كاه، خاكستر و … ضمن اين كه محيط كثيف و بد منظره اي ايجاد مي كنـــد باعــث آلودگـــي نيز مي گردد.    جهت رفع مشكل مي توان با تشكيل شوراي بهداشت شامل جهاد كشاورزي ، اداره راه، مسكن و شهر سازي، مركز بهداشت، بخشداريها و مشاركت مردم در شن ريزي و … اقدام نمــــــود و با تشويق مردم مي توان از امكانات روستا مانند چهارپا، تراكتــــور و … جهت شن ريزي استفاده كرد؛

ـ بهداشت نان:  

 كنترل و نظارت بهداشتي در تهيه نان بسيار مهم است، لذا به منظور ايجاد نانوايي هاي سنتي و تنوري با سوخت هيزم با مشاركت زنان روستايي، جلب اداره غله، بخشداريها در سهم آرد و در احداث نانوايي به صورت بهداشتي با همكاري و مشاركت شوراي اسلامي ارزيابي مثبت در پي خواهد داشت (البته بدون هيچ گونه افزودني شيميايي در تهيه خمير).

    ـ بهداشت موادغذايي: 

  انسان براي ادامه حيات به غذا نيازمند است. در صورت آلوده بودن غذا مصرف آن سبب ضعف قواي جسماني و ايجاد بيماريهاي گوناگون مي گردد.    بنابراين لازم است مراحل توليد، نگهداري و توزيع و فروش موادغذايي طبق موازين بهداشتي انجام گيرد. به منظور حمايت از توليد كنندگان موادغذايي در روستاهــــــا مانند كارگاههاي شيره پزي ـ رب انار ـ لواشك و … در شرايط مناسب و بهداشتي لازم است روستاييان را تشويق به مشاركت در ايجاد شركتهاي تعاوني تحت پوشش اداره تعاون نمود تا مواد غذايي به صورت سالم با داشتن كد بهداشتي وارد بازار گردد.   

 

ـ اماكن تهيه و توزيع موادغذايي:

    رعايت اصول بهداشتي در مراكز تهيه و توزيع موادغذايي از ضروريات است و عدم رعايت اين اصول مي تواند مشكلات فراواني براي انسان فراهم كند؛ بدين منظور مي توان با تشكيل شوراي بهداشت و با جلب همكاري و مشاركت بانكها ـ بخشداريها با تأمين وام قرض الحسنه براي افرادي كه مشكل اقتصادي دارند نسبت به رفع مشكل اقدام نمود.

    ـ بهداشت مسكن و طرح هادي:

   مراعات اصول بهداشت در تمام اركان زندگي از جمله مسكن و اماكن عمومي بايد مورد نظر قرار گيرد.

رعايت اصول مهندسي ساختمان جهت اقدامات پيشگيرانه، كاهش اثرات بلاياي طبيعي (زمين لرزه، سيل ، آتش سوزي و …) در نظر گرفته مي شود.    به منظور رعايت حداقل مسايل بهداشت محيطي مي بايست اتاقها از نور كافي برخوردار باشد و مشاركت در برنامه سفيدكاري اتاقها، بهداشت آشپزخانه، سرويس بهداشتي و … مي بايست مورد نظر قرار گيرد.

    ـ مبارزه با حشرات و جوندگان:

    حشرات و جوندگان مي توانند عوامل بيماري زا مانند انگل ها و ميكروبها، ويروسها و غيره را از راههاي مختلف وارد بدن انسان كنند و خسارتهاي اقتصادي به وجود آورند. بنابراين در روستا با مشاركت مردم، جهاد كشـــــــاورزي و شبكه دامپزشكي و …) برنامه اجرايي مبارزه با حشرات و جوندگان بايد مرحله به مرحله به اجرا گذاشته شود.    ۱- بهسازي محيط (حذف پناهگاه، آب، غذا).     ۲‌ـ طعمه گذاري :

جهت اين امر  نسبت به تأمين برخي اقلام مانند  گندم و روغن از طريق  مردمي  و تأمين سموم از سوي نهادهاي دولتي مانند مركز  بهداشت مي توان انجام داد .

    ـ بهداشت كشتارگاهها:

    به منظور تهيه گوشت به صورت سالم و بهداشتي و جلوگيري از ايجاد آلودگي هاي بهداشت محيط و پيشگيري از انتقال بيماريها تا ايجاد مجتمع صنعتي كشتارگاه بهداشتي در مراكز شهرستان ها مي توان با مشاركت و تشويــــــق قصابان و همكاري شبكه هاي دامپزشكي و جهادكشاورزي ـ بخشداريها و مركز بهداشت ، ساختمان كشتارگاه را در داخل روستاهــــــايي كه داراي خانه هاي بهداشت مي باشند، احداث كرد.

         موانع و مشكلات موجود را مي توان به شرح زير نام برد:

    ـ كمبود اعتبارات دستگاههاي دولتي و تاخير در ابلاغ  اعتبارات  مربوطه

–  كمبود ادوات و ماشين آلات مخصوص    ـ مشكلات موجود در خصوص پشتيباني و هماهنگي هاي بين بخشي.    ـ كمبود نيروي انساني مراكز بهداشتي درماني

  – پراكندگي وبعد مسافت روستاهاي استان

 – در روستاهاي با زمينهاي سخت و همچنين مناطق كوهستاني استان و عدم امكان حفر چاه  جاذب به علت سنگي بودن زمين

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.